Arrangementer

Lille VEGA:

Søndag
Kl. 21.00
Forsalg:
120 + gebyr
Entré:
140 kr.

Wavves

Support: Thulebasen

Den 14. november går Californiens svar på Pete Doherty, den 23-årige Nathan Williams, på scenen i VEGA i front for støjpunk-bandet Wavves.
     
Nathan Williams, dagdriver, sangskriver, guitarist og hovedkraften i bandet Wavves, er opvokset i San Diego med et skateboard under den ene arm, en smadret guitar under den anden – og med sin ubændige hang til alkohol, stoffer og slagsmål personificerer han om nogen utilpasset, rastløs californisk ungdomskultur.

Af den grund er ydmyghed måske ikke ligefrem det prædikat, man vil bruge om ham; i forbindelse med udgivelsen af sit tredje album for nylig udtalte Williams i vanlig kæphøj stil, at dette album, der har fået den selvfede (let sarkastiske) titel King Of The Beach, bliver hans Nevermind

King Of The Beach er Wavves’ tredje langspiller på blot to år og ligesom de to første udgivelser – den selvbetitlede debut (2008) og opfølgeren Wavvves fra sidste år - emmer pladen af 60’er-nostalgisk og melodisk lo-fi-skrabet surferpunk.

Men til forskel fra tidligere har bandet denne gang valgt at indspille i et studie (frem for i Williams’ barndomshjem) og tilmed fået Modest Mouse-produceren Dennis Herring til at skrue på knapperne. Resultat er en mere velproduceret og knap så støjende skæring. 

Omend King Of The Beach måske ikke bliver en musikhistorisk milepæl på linje med Nirvanas ”mesterværk”, har albummet ikke desto mindre udløst en stjerneregn blandt anmelderne, der alle fremhæver albummets stærke lyd- og sangskrivningskvaliteter. King Of The Beach er sågar blevet blåstemplet med Pitchforks prestigefyldte ”Best New Music 2010” kåring.

Til trods for (eller måske netop på grund af) Wavves’ kometkarriere, har den unge Williams en tendens til at gøre sig uheldigt bemærket under sine egne koncerter. Det er ikke for ingenting, at han omtales som Californiens svar på Pete Doherty!

Dét ry fik han bl.a. stadfæstet under den spanske Primavera Sound Festival i 2009, hvor han røg i totterne på sin nu forhenværende trommeslager med det resultat, at koncerten måtte afbrydes før tid. Efterfølgende aflyste Williams resten af turnén og forklarede, at han under optrinnet havde været på både Valium, Ecstasy og Xanax. 

Siden dén episode har Wavves tilsyneladende fået mere styr på stofmisbruget og på tropperne, bl.a. med et par nye bandmedlemmer. Men intet er sikkert, ALT kan ske, når VEGA til november inviterer indenfor til en aften i selskab med Wavves’ skrabede surferpunk. Vi glæder os!

Video
Se interview med Wavves om King Of The Beach (via Pitchfork)

Support
Opvarmningen til koncerten med Wavves leveres af det danske psykedeliske rockband Thulebasen med Nis Bysted i front. Lyt til dem HER.
Obs! Der kan forekomme stroboskoplys til koncerter i VEGA.
Info om aldersbegrænsning, koncertstart, billetter og kamera til VEGAs koncerter, finder du i vores Spørgsmål & Svar-sektion.