Store VEGA
Kira Skov
WHAT TIES US TOGETHER TOUR
Åbningstider
- Dør:
- Koncertstart:
Kira Skovs poetiske sangperler funkler i VEGA
Med et væld af albums i diskografien har Kira Skov siden begyndelsen af 00’erne sunget og spillet sig direkte ind i lytterens hjertekule. Både som artist i eget navn og som drivkraft i Kira and the Kindred Spirits har hun vist sig som en sand musikalsk stifinder med en konstant søgen efter nye ubetrådte musikalske veje.
Til maj er Kira Skov aktuel med en ny skæring og er i den forbindelse klar til at indtage landevejen og ikke mindst Store VEGA.
"Jeg glæder mig utroligt meget til at tage på turné. Jeg har gennem det sidste halvandet år medvirket i en teaterforestilling, en nykomponeret opera samt skrevet og indspillet en masse ny musik, bl.a. til en tv serie. Jeg hungrer derfor efter at komme på landevejen igen med min egen musik – og i særdeleshed med det nye materiale, som betyder noget helt særligt for mig,”.
På det nye album væver Skov stemningsfulde sange ind i et knitrende lydbillede af guitar og klaver; spundet ind i rockede og eksperimenterende passager, kor og strygere. Gennem temaer som håb og reflektion, glæde og sorg udfolder Skov sin funklende poetiske nerve.
Når Kira Skov står på scenen, er hun flankeret af et velspillende band bestående af Silas Tinglef (Trentemøller, Mellemblond) på trommer og guitar, Jens Hein (Tim Christensen, Carl Emil Petersen) på bas, Maria Jagd (Lueenas, Rumpistol) på violin og kor samt Anja T. Lahrmann (Excelsior) på klaver, guitar og kor. En trup Kira Skov kalder et stjerneorkester, og som hun understreger er særligt sammensat til netop denne turné.
Publikum kan se frem til en helt særlig aften, hvor både nye og gamle numre bliver sluppet fri i VEGA.