Store VEGA
Sort Sol
Åbningstider
- Dør:
- Koncertstart:
Billetsalget starter 19. december kl. 10 via vega.dk, LiveNation.dk og Ticketmaster.
SORT SOL PÅ SCENEN I STORE VEGA
Interessen for Sort Sol har været vedvarende siden bandets optræden på Copenhell i 2024.
Koncerten var gruppens eneste fuldtonede show i seks år, og offentliggørelsen af Sort Sol medførte øjeblikkeligt udsolgt festival. Mange nåede ikke at få billet, og koncerten blev efterfølgende mødt af positive anmeldelser foran en tæt pakket festivalplads på Refshaleøen i København.
Nu fortsætter bandet. Denne gang på scene i VEGA den 15. maj 2026. På scenen står Steen Jørgensen på vokal, Lars Top-Galia på guitar og Tomas Ortved på trommer.
De flankeres af AC på bas og Manoj Ramdas på guitar, begge tidligere tilknyttet blandt andet The Raveonettes. Koncerten samler et bredt udsnit af Sort Sols prisvindende katalog.
Repertoiret spænder fra ”Kursk”, bandets requiem over atomubådsforliset i Barentshavet, og det ekspressive ”Tatlin Tower”, til glamrocknumre som ”Siggimund Blue” og ”Popcorn”.
Hertil kommer de mere indadvendte ”Kiss The Streets” og ”Daughter of Sad” samt de stille klassikere ”Let Your Fingers Do The Walking” og ”Copenhagen”.
Musikken har sit udspring i punk, den genre Sort Sol bragte til Danmark og Skandinavien, og bevægede sig siden videre mod andre musikalske udtryk, som også præsenteres i VEGA den 15. maj 2026.










