VEGA

Af Thomas Thy - 4. september 2025

Lambchops evige rejse mod nye musikalske vidder

Den 2. november er det legendariske Nashville-band Lambchop tilbage i VEGA. Denne gang med en helt unik opsætning, hvor et siddende publikum bliver overrislet med poetiske strofer og smukke klaverkompositioner.  
 
Den monumentale diskografi, som bandet over årtier har skabt, bliver taget under nænsom behandling, når frontmand og sangskriver Kurt Wagners særegne vokal bliver akkompagneret af musiker og producer Andrew Broders eminente klaverspil.  
 
Andrew Broder har medvirket på Lambchops to seneste udgivelser
The Showtunes (2021) og den anmelderroste The Bible (2022). Sidstnævnte fik bl.a. The Line of Best Fit til at skrive i rosende vendinger:

“As well as being warm, wise and often strikingly pretty but also delightfully eccentric and at times fairly bizarre (yet also unfailingly moving), The Bible is pretty out there in its uncompromising idiosyncrasy. Edgy, and on the edge, if you like.” 

Det har vist sig at være et vindende træk at arbejde sammen med Andrew Broder. The Bible nærmest bobler over af friske ideer og uprøvede rammer for Wagners karakteristiske grublerier, der løfter det hverdagsagtige op i højere luftlag af dybsindighed.  
 
Sidst Kurt Wagner og co. var tilbage i VEGA var i marts 2017 i forbindelse med udgivelsen af deres mesterlige, elektrificerende album
FLOTUS. Albummet er som enhver anden udgivelse, bandet har komponeret, et stille, elegant mesterværk, der langsomt sniger sig inder under huden på lytteren. 

Kvækerdans og kærlighed

FLOTUS står for både ”First Lady Of The US” og ”For Love Often Turns Us Still”. Albumcoveret er et close-up af Wagners kone, Mary Mancini, som er formand for Tennessees Demokratiske Parti.  
 
Men
FLOTUS er ikke en propagandistisk digital pamflet, tværtimod. Wagner beskriver smukt den varige styrke og de nuancer, der findes i ægteskabet med sin kone. På nummeret ”The Hustle” cementerer Wagners sjælefulde baryton sin kærlighed til Mancini:  ”I don't want to leave you ever, and that's a long long time”

På den lidt over 18 minutter lange rejse i elektroniske synthflader og tempi på ”The Hustle” fortæller Wagner om et kvækerbryllup, som han og hustruen var inviteret til. Wagner skriver omkring erfaringer og minder i en nærmest journalistisk formel. 
 
Med albummet forvildede Wagners rastløse energi ham ind i et nyt musikalsk univers, der indledede endnu et smukt kapitel i Lambchops unikke krønike.

Poetiske analoge snapshots  

Lambchop blev dannet i Nashville i 1986 og har siden udgivet over et dusin anmelderroste albums på de toneangivende pladeselskaber City Slang og Merge Records. I årenes løb har de udviklet deres lyd og inkorporeret elementer af soul, jazz og country i deres musik. Fra det alternative countryalbum Thriller til det lounge-folkede album Is A Woman og til det smukt orkestrerede ballade-album Mr.M
 
Gennem hele karrieren er Kurt Wagners karakteristiske stemme forblevet hjertet og sjælen i bandet - et kraftfuldt og følelsesladet instrument, der kan formidle en verden af følelser med kun få nøje udvalgte ord. 
 
De mest skattede sange fra kataloget bliver sat i et nyt afdæmpet lys, når Wagner og Broder kanaliserer smukke følelser ud i hver eneste intime tone i Store VEGA den 2. november.

Store VEGA

An intimate piano performance from Lambchop

Siddende koncert

søndag
/
02.11.2025
Folk/Country
Store VEGA

Vil du være den første vi giver besked når vi kommer noget nyt i kalenderen?

Prøv vores ugentlige nyhedsbrev spækket med fede koncerter og musikkultur