Lille VEGA
GUZO
Åbningstider
- Dør:
- Koncertstart:
Billetsalget starter den 3. juni klokken 10.00 via vega.dk og Ticketmaster.
Hjertevarme popkram med GUZO i VEGA
Bag GUZO står August Møller Fogh, der gennem flere år har skrevet sange for nogle af Danmarks mest prominente artister, heriblandt Andreas Odbjerg, Saveus, og JADA. I sit eget projekt vender han blikket indad og bruger sine fintunede sangskriverevner til at udforske kærlighed, identitet og den turbulente proces det er at finde sig selv som ung voksen.
GUZO har blandt andet gjort sig bemærket med duetten “Tabt Noget” sammen med Bette, der har været med til at cementere ham som en markant ny stemme på den danske musikscene.
Den 5. juni udgiver GUZO sin næste single sammen med Giift, og senere på året følger hans debutalbum – et værk, der skildrer følelsen af en slags anden coming-of-age i slutningen af tyverne. Albummet kredser om kærlighed, tab og familieog om forsøget på at bevare sig selv, mens alt omkring én hele tiden forandrer sig. Om albummet udtaler GUZO selv:
"Albummet handler på mange måder om at blive voksen, fortalt igennem forskellige meget personlige nedslagspunkter fra mit liv. Jeg kan konkludere, at jeg ikke helt er blevet det endnu".
På scenen er GUZO kendt for sit nærvær og sin evne til at skabe koncerter, hvor publikum føler sig tæt forbundet med både musikken og hinanden. Hans følelsesmæssige univers inviterer publikum ind i et inkluderende rum af åbenhed og forløsning, hvor det personlige og universelle smelter sammen.
Når GUZO indtager Lille VEGA den 5. december forvandles de personlige fortællinger om kærlighed, tvivl og voksenlivets mellemregninger til en intens koncertoplevelse, hvor sårbarhed og fællesskab får lov til at fylde hele rummet.








))_2026-1500x1200.jpg)





