Ideal Bar
CRIPFEST – En minifestival i Ideal Bar
Åbningstider
- Dør:
- Koncertstart:
CRIPFEST – En minifestival i Ideal Bar
Caspar Eric inviterer til CRIPFEST, en ny minifestival, der hylder kunstnere med handicap og skaber rum for både fejring, fordybelse og fællesskab.
Med afsæt i sin kommende digtsamling Crip har Caspar Eric kurateret en aften, der bringer poesi, samtale og musik sammen i en stemningsfuld og mangfoldig ramme. Her gives scenen til kunstnere, der på den ene eller anden måde lever med et fysisk eller psykisk handicap. Ofte er det noget vi har lært skal gemmes væk, men til CRIPFEST ønsker vi at fejre det på scenen. Både den kreative kraft og sårbarheden.
CRIPFEST er ikke en releasefest, men et manifest; en ny platform, hvor kunst og handicap ikke står i modsætning, men eksisterer side om side.
“Når vi tænker på dét at være handicappet, bliver det hurtigt noget med hvad folk ikke-kan, og at de har brug for hjælp. Sjældent snakker vi om, at mange kunstnere jo de facto ER handicappede, og at et handicap også kan være et sted hvor kreativitet og skaberkraft strømmer fra. Det er det vi prøver at sætte fokus på med CRIPFEST.”
Aftenen præsenterer oplæsninger, samtaler, liveoptrædener og DJ med fokus på minoriserede perspektiver og stærke kunstneriske udtryk. Ambitionen er at gøre CRIPFEST til en tilbagevendende begivenhed og platform, hvor kunstnere med handicap ikke blot får taletid, men bliver anerkendt på lige fod for deres arbejde og æstetiske vision.
Caspar Eric (f. 1987) er prisvindende forfatter og et kulturelt powerhouse. Med sit sanselige og direkte sprog undersøger han temaer som krop, normalitet, teknologi og handicap. Han har gennem sine værker, heriblandt 7/11, Nike og Nye Balancer, markeret sig som en væsentlig stemme i både litteraturen og i debatten om hvem samfundet er bygget til.
CRIPFEST er et inkluderende og tilgængeligt arrangement, hvor der bevidst arbejdes med adgang både i program og i rammer, så flest muligt kan føle sig hjemme og velkomn